Jakie dokumenty do leasingu samochodu nowego i używanego

Częstym pytaniem zadawanym sobie na wstępnym etapie przy poszukiwaniu leasingu samochodu nowego lub używanego jest – jakie dokumenty będą wymagały ode mnie firmy leasingowe? Postaramy się krótko wyjaśnić, na to należy się przygotować.

Jakie dokumenty do leasingu auta nowego?

  • Dla firmy leasingowej lub dla banku podstawowym dokumenty jest na pewno Wniosek Leasingowy. Jest to dokument w którym, w zależności od firmy leasingowej, w skrócony lub bardziej rozbudowany sposób podajemy dane Leasingobiorcy, Dane Przedmiotu Leasingu, szczegółowe parametry leasingu oraz ubezpieczeń, oraz wskazujemy kto będzie sprzedawcą samochodu lub maszyny. Wniosek zawiera również dane osób reprezentujących Leasingobiorcę.
  • Drugim dokumentem jest dokument tożsamości Reprezentanta Leasingobiorcy. Jeśli jesteś właścicielem firmy jednoosobowej n.p. twój dowód osobisty. W przypadku wspólnoty majątkowej małżeńskiej proszony będziesz również o dowód współmałżonki, jako osoby która oświadcza, że wyraża zgodę na zaciągnięcie zobowiązania (we wspólnocie majątkowej małżeńskiej zobowiązania takie są solidarne). W przypadku spółek z o.o. do Leasingu będą wymagane dowody osobiste  wspólników (wymóg prawa bankowego) oraz Reprezentanta Spółki.
  • Ostatni dokument jaki jest wymagany do leasingu w procedurze uproszczonej to Specyfikacja przedmiotu lub Umowa zamówienia otrzymana od Dealera samochodowego.

Wymieniony wyżej spis dokumentów wymaganych do leasingu stosowany jest w procedurze uproszczonej w której nie wymaga się dokumentów finansowych a procedury ograniczone są do minimum. Zwykle procedura taka ograniczona jest ze względu na wartość netto kupowanego auta osobowego lub dostawczego. Ograniczenie to jest różne w różnych firmach leasingowych, w jednych jest to 100.000 zł, w innych 150.000 natomiast są i takie które stosują procedurę uproszczoną do wartości 200.000 zł netto w przypadku pojedynczego auta. Progi te są inne w przypadku finansowania samochodów ciężarowych czy ciągników siodłowych.

Jakie dokumenty do leasingu samochodu używanego?

Jeśli chcesz wziąć w leasing samochód używany firma leasingowa do wydania pozytywnej decyzji leasingowej musi dokonać jeszcze wyceny samochodu używanego. Taka wycena auta (uproszczona) odbywa się na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu + faktury pro forma oraz linka do ogłoszenia ze specyfikacją auta i zdjęciami. Są jednak firmy leasingowe, które wyceny dokonują na podstawie opinii rzeczoznawcy. Wtedy sprawa jest bardziej skomplikowana ponieważ zasadą jest, że za wycenę rzeczoznawcy płaci Klient a ponadto czas trwania to nawet kilka dni.

Reasumując – do otrzymania decyzji leasingowej na samochód powinieneś przygotować:

  1. wniosek leasingowy
  2. kopia dowodu osobistego Leasingobiorcy i współmałżonka lub akt rozdzielności majątkowej
  3. Umowa zamówienia auta lub oferta od dealera
  4. W przypadku samochodów używanych – kopia dowodu rejestracyjnego (lub briefu), faktura pro forma oraz link do ogłoszenia ze specyfikacją i zdjęciami samochodu.

Dla większości firm leasingowych wystarczające jest przesłanie tych dokumentów mailem. Niezbędne oryginały możesz dostarczyć później.