Samochód osobowy w leasingu jak rozliczyć podatek dochodowy i VAT

Jeśli chcesz wziąć wleasing samochód osobowy, na pewno zastanawiasz się jak prawidłowo rozliczyć podatek dochodowy i podatek VAT od umowy leasingu samochodu wziętego w leasing. Pomożemy Tobie zrozumieć tę kwestię.

Samochód osobowy w leasingu operacyjnym

Auto osobowe w leasingu to najczęstszy sposób w jakim firmy finansują swoje inwestycje, a mali przedsiębiorcy pozyskują samochody – zarówno nowe jak i używane. O zaletach tej formy finansowania napisano już dziesiątki artykułów. Najważniejsze co powinieneś wiedzieć, bez przebijania się przez zawiłe wywody księgowo podatkowe o leasingu operacyjnym to – kilka faktów:

  • zawierając umowę w formie leasingu operacyjnego będziesz mógł raty leasingowe wliczyć w koszty działalności firmy.
  • jeśli decydujesz się zwiększyć kwotę wykupu samochodu po leasingu ze standardowego 1% do wyższych wartości (10-20 a nawet 40%) to musisz wiedzieć, że kwoty wykupu nie można wliczyć w koszty, jak rat leasingu.
  • w leasingu operacyjnym samochodu osobowego możesz wliczyć w koszty również ubezpieczenia i paliwo.
  • umowę leasingu samochodu osobowego możesz zawrzeć na samochód nowy lub używany, jednak praktycznym warunkiem jest by wybrany przez ciebie samochód był sprzedawany na fakturę VAT23%

Jak rozliczyć podatek dochodowy w leasingu operacyjnym

Jak wspomnieliśmy wyżej, w leasingu operacyjnym na samochód możesz raty leasingowe wrzucić w koszty. Pamiętaj by zaliczać do kosztów kwoty netto – opłaty wstępnej i rat leasingowych. Po prostu wliczasz w koszty uzyskania przychodu, pomniejszasz w ten sposób podstawę do opodatkowania i co za tym idzie, podatek dochodowy.

Zwykle po leasingu następuje wykup auta za wartość końcową ustalaną przy zawarciu umowy. Pamiętaj, że wykup ten jest po prostu sprzedażą-zakupem przez ciebie auta. Z tego powodu nie możesz tej faktury jednorazowo wliczyć w koszty jeśli kwota wykupu przekroczy 3.500 zł. Będziesz musiał (mógł) wpisać zakupiony samochód do ewidencji środków trwałych i amortyzować go od kwoty wykupu.

Jak rozliczać VAT w leasingu operacyjnym samochodu

Przepisy dotyczące możliwości rozliczenia i odliczenia podatku VAT od samochodów osobowych zmieniały się w Polsce kilkukrotnie. Aktualnie obowiązujące przepisy pozwalają na odliczenie VAT w 100% tylko w przypadku samochodów ciężarowych lub osobowych wykorzystywanych wyłącznie na cele służbowe – co musi znaleźć odbicie w złożeniu stosownej deklaracji do urzędu skarbowego oraz prowadzenia ewidencji. Szczerze mówiąc mało kto się na to decyduje.

Prawie wszystkie firmy wybierają odliczenie podatku VAT od leasingu w kwocie 50%. Oznacza to, że nie musisz prowadzić ewidencji a od każdej faktury leasingowej możesz odliczyć 50% podatku VAT.

Powyższe zasady dotyczą umowy leasingu operacyjnego. Inaczej odlicza się podatek i VAT od leasingu operacyjnego oraz od faktury wykupu auta po leasingu. To temat na odrębne artykuły.

Zapraszamy.

 

Oferta i kalkulator rat leasingowych 10 najlepszych firm leasingowych na rynku.