Wynajem długoterminowy samochodu

Kalkulator wynajmu długoterminowego samochodu

Coraz większa liczba przedsiębiorców zainteresowana jest obecnie ofertą wynajmu długoterminowego samochodu lub leasingu z dużą wartością końcową. Zainteresowanie taką formą finansowania, pomimo faktu, że wynajem długoterminowy jest ogólnie droży od leasingu, wynika głównie z kilku przesłanek:

 • zmniejszenie raty miesięcznej do minimalnego poziomu
 • chęć finansowania samochodu o wartości powyżej 150 tys zł
 • planowanie że auto po okresie umowy zostanie od razu sprzedane lub w ogóle nie będzie wykupowane przez dotychczasowego użytkownika
 • przyjęcie w polityce firmy użytkowania samochodów a nie ich nabywania na własność (głównie floty)
 • chęć zapewnienia sobie w jednej razie kosztów finansowania, ubezpieczenia i serwisu

Kalkulator wynajmu długoterminowego jest narzędziem pomocniczym, przed przystąpieniem do rozmów z firmami leasingowymi/firmami wynajmu oraz z dealerami.

Co to jest wynajem długoterminowy samochodu

Wynajem długoterminowy auta jest formą finansowania samochodu, w której w jednej racie miesięcznej Klient otrzymuje wszystkie składniki związane ze sfinansowaniem i użytkowaniem pojazdu, jak: spłata utraty wartości, serwis, ubezpieczenie komunikacyjne, ubezpieczenia i opłaty dodatkowe, GPS oraz inne (w zależności od oferty firmy wynajmu / leasingu).

Oprócz kosztów użytkowania Klient spłaca w racie również marżę firmy finansującej oraz utratę wartości pojazdu. Po zakończeniu umowy wynajmu długoterminowego ma możliwość wykupu samochodu za ustaloną wysoką wartość końcową lub zwrotu auta bez zobowiązań.

O zwrocie auta po zakończeniu wynajmu długoterminowego piszemy w dalszej części artykułu.

Limit kilometrów w wynajmie długoterminowym

W odróżnieniu od leasingu, w wynajmie zawsze występuje limit kilometrów jakie w ramach danej raty można przejechać. Zwykle jest to pułap ustawiony na 20.000 lub 30.000 km rocznie przez 2 do 4 lat, przy czym większość firm finansujących przyjmuje raczej okres maksymalny 3 lata jako okres wynajmu długoterminowego. Za przekroczenie rocznego limitu kilometrów użytkownik musi dopłacić odpowiednią kwotę wg stawki za kilometr przeliczanej zgodnie warunkami wynajmu. Im droższe auto tym ta stawka za kilometr jest wyższa.

opłaty dodatkowe w wynajmie długoterminowym

Lista opłat dodatkowych przy wynajmie długoterminowym jest dość długa i może obejmować takie składniki jak:

 • rata za użytkowanie
 • rata za ubezpieczenie komunikacyjne
 • ryczałt serwisowy
 • rata za zakup opon, składowanie i serwis
 • opłata za administrowanie umową
 • opłata za GPS
 • rata za kompleksowe ubezpieczenie zdrowotne/assistance/na życie
 • inne – zależnie od firmy finansującej
 • opłata za każdy kilometr przekroczenia limitu kilometrów

zwrot auta w wynajmie długoterminowym

Przy zwrocie auta trzeba liczyć się z tym, że jakiekolwiek odstępstwa stanu technicznego (mechanicznego i lakierniczego) od stanu bardzo dobrego będą skutkować naliczeniem przez Finansującego dodatkowych opłat z tytułu pogorszenia stanu – zwykle są to kwoty rzędu kilku do kilkunastu tysięcy złotych(!) jakie użytkownik musi dodatkowo dopłacić oddając auto. Zdarzają się jednak przypadku, gdzie samochód po zwrócenia do finansującego jest w tak dobrym stanie, że nie są naliczane żadne dodatkowe koszty. Trudno tutaj o jakieś generalne stwierdzenia, w odniesieniu do konkretnych firm leasingowych / wynajmu.


Masz pytanie? Chętnie odpowiemy.


Tematyka tej strony: co się bardziej opłaca leasing czy wynajem długoterminowy, ile kosztuje wynajem długoterminowy samochodu, co wybrać leasing czy wynajem, wynajem długoterminowy samochodu powyżej 150.000 zł, koszt wynajmu długoterminowego samochodu, wynajem długoterminowy samochodu kalkulator